А ти знаєш, що .....
• Практично кожна новонароджена дитина має абсолютну здібність до вивчення будь-якої мови. І тільки після досить довгого часу перебування в конкретному мовному середовищі вона починає втрачати свої неймовірні лінгвістичні здібності.
• Біль необхідний для виживання, але зустрічаються люди, які мають рідку патологію: вони не відчувають болю. Наприклад, діти з таким порушенням не розуміють, що необхідно прибрати руку з розжареної печі. Часто такі люди гинуть молодими від інфікованих ран або інших ушкоджень. Отже, нас може вбити не біль, а його відсутність.
• У кожної людини є внутрішній регулюючій механізм, який тимчасово попереджує виникнення болю в ті моменти, коли життєво важливо не помічати ушкодження. Цей феномен має назву "викликана стресом аналгезія”. Така аналгезія, наприклад, може допомогти спортсменам ігнорувати біль від отриманих травм до кінця змагань.
• В 1974 році працівники банку в Стокгольмі були протягом п’яти днів зачинені в сховищі банку під час пограбування. По мірі наближення звільнення, заручники відчували теплі почуття, і навіть симпатію, до людей, які їх тримали. Ця дивна емоційна реакція стала відомою як Стокгольмський синдром. Ця стратегія, при якій заручники ідентифікуються і співчувають своїм загарбникам, іноді може бути викликана перебуванням у надзвичайній ситуації.
• Група дослідників під керівництвом Пола Екмана і Уолласа Фрісмана визначила шість базових емоцій та почуттів, універсальних для всіх людей: здивування, страх, огида, злість, щастя і печаль. Коли вам сумно, знання по те, що всі люди іноді відчувають те ж саме, може втішити.
• Обмовка по Фрейду – зніяковіння або помилка в письмовій або усній мові. Психоаналітик Фрейд вважав це проявом несвідомого: щось "випадково” проскакує в мові, виказуючи наші істинні бажання. Аналіз подібних помилок дає гарний матеріал для розуміння прихованих мотивів людини.
• Скаржитеся на медичне обслуговування? Подумайте, як вам пощастило! В ХІІ столітті часто намагалися лікувати пацієнтів, свердлячи їм дірки в черепі, щоб випустити "злих духів”.